Grønt veiskilt med avstand i kilometer ved en landevei mellom åkrene i Łódź-regionen
Kalkulatorer og oppslag

Avstandstabell mellom byer i Polen

Hvor langt er det egentlig mellom byene?

Fra Warszawa til Kraków er det 252 kilometer i luftlinje, fra Gdańsk til Zakopane 568, og fra ferjebyen Świnoujście i nordvest til Rzeszów i sørøst hele 683. Tabellen under viser luftlinjen mellom de tolv største byene, og velgeren regner ut avstanden mellom sytten byer og reisemål.

Alle tall er luftlinje: den korteste veien over jordoverflaten mellom to punkter. Veien og jernbanen er alltid lengre, ofte betydelig. Bruk tallene til å få et bilde av landet og til å sammenligne alternativer, ikke til å beregne kjøretid eller drivstoff.

Luftlinje mellom de tolv største byene

Byene er de tolv med høyest folketall i Wikidata, og avstandene er rundet av til nærmeste kilometer. Tabellen er bred, så på mobil kan du sveipe sidelengs.

Avstand i luftlinje, kilometer
Fra / tilWarszawaKrakówWrocławŁódźPoznańGdańskSzczecinLublinBydgoszczBiałystokKatowiceGdynia
Warszawa–252301118278283453153226177261303
Kraków252–23619133448552622836540870505
Wrocław301236–183145376308386233475168392
Łódź118191183–188294380222182294170314
Poznań278334145188–244195408107427280257
Gdańsk283485376294244–28843314432645620
Szczecin453526308380195288–595232573467287
Lublin153228386222408433595–374213274453
Bydgoszcz226365233182107144232374–345326160
Białystok177408475294427326573213345–430341
Katowice26170168170280456467274326430–476
Gdynia30350539231425720287453160341476–

Et par ting springer i øynene. Łódź ligger midt i landet og har ingen av de andre elleve byene lenger unna enn 380 kilometer. Szczecin ligger lengst vest og har 453 kilometer til Warszawa, mens Białystok og Lublin i øst har lang vei til alt i vest. Gdańsk og Gdynia er i praksis én by, med 20 kilometer mellom sentrumene.

Slik er avstandene regnet

Hver by har en koordinat i Wikidata, den åpne kunnskapsdatabasen bak Wikipedia. Bredde- og lengdegraden derfra er brukt til å regne avstanden med haversine-formelen, som gir storsirkelavstanden mellom to punkter på en kule. Jordradiusen er satt til 6 371 kilometer, som er jordas middelradius. Siden jorda ikke er en perfekt kule, kan formelen bomme med noen få promille, altså et par kilometer på de lengste strekningene.

Koordinaten i Wikidata peker på et punkt i byen, som regel sentrum, ikke på jernbanestasjonen eller flyplassen. For Katowice er koordinaten oppgitt grovt, 50,25° nord og 19,0° øst, så avstander dit kan avvike med et par kilometer. Alle koordinatene står i tabellen lenger ned, med lenke til kilden.

Luftlinje er ikke reiseavstand

Mellom de fleste byene er veien merkbart lengre enn luftlinjen, og reisetiden avhenger mer av om det finnes motorvei eller hurtigtog enn av kilometerne. To byer som ligger like langt fra hverandre, kan ha helt ulik reisetid. Derfor oppgir vi ikke kjøreavstand eller togtid her: tallene endrer seg med veiarbeid, ruteplaner og hvilken rute du velger. Sjekk ruteplanleggeren eller togsøket for akkurat din reise.

For den faktiske reisen, se tog mellom byene, buss i Polen og leiebil. Kjører du selv, gjelder bompengesystemet i e-TOLL på deler av motorveinettet. Forslag til hvordan byene kan kobles sammen på én tur, står i rundreise i Polen.

Kort luftlinje, lang reise. Zakopane ligger 85 kilometer i luftlinje fra Kraków, men veien går gjennom fjelldaler, og reisetiden blir lengre enn tallet tilsier. Planlegg etter reisetiden rutetabellen eller kartappen gir, ikke etter tallet i tabellen. Mer om fjellbyen står i Zakopane.

Koordinatene vi har brukt

ByWikidataBreddegradLengdegrad
WarszawaQ27052,230021,0111
KrakówQ3148750,061419,9372
WrocławQ179951,110017,0325
ŁódźQ58051,750019,4667
PoznańQ26852,408316,9336
GdańskQ179254,348318,6540
SzczecinQ39353,424714,5553
LublinQ3733351,250022,5667
BydgoszczQ4125253,116718,0000
BiałystokQ76153,132423,1687
KatowiceQ58850,250019,0000
GdyniaQ38554,517518,5400
CzęstochowaQ10321750,809619,1222
ToruńQ4755453,014418,6014
RzeszówQ59850,041121,9989
ZakopaneQ14478649,299419,9519
ŚwinoujścieQ4159953,910314,2469

Blant de sytten stedene er de tolv største byene pluss Częstochowa, Toruń og Rzeszów, som mange besøker, fjellbyen Zakopane og ferjebyen Świnoujście, der mange nordmenn kommer i land. Planlegger du å fly inn, se flyplasser i Polen, og vil du lese om byene, begynn med Kraków, Warszawa og Gdańsk.

Vanlige spørsmål

Hvor langt er det fra Warszawa til Kraków?

252 kilometer i luftlinje mellom sentrumene, ifølge koordinatene i Wikidata. Strekningen med tog eller bil er lengre, og reisetiden avhenger av tog og rute.

Hva er den lengste avstanden mellom to store byer i Polen?

Blant de sytten stedene i velgeren er Świnoujście og Rzeszów lengst fra hverandre, 683 kilometer i luftlinje. Mellom de tolv største byene er Szczecin og Lublin lengst fra hverandre, med 595 kilometer.

Hvorfor oppgir dere ikke kjøreavstand?

Fordi den avhenger av ruten du velger og av veiarbeid som endrer seg. Luftlinjen kan regnes nøyaktig fra åpne data og er den samme uansett rute. For kjøreavstand og reisetid, bruk en kartapp eller rutetabellen til toget.

Kilder